Baskı dünyasıyla çok haşır neşir olmayanların ilk baskı işlerinde genellikle yaptıkları hatalardan biri olan, ekran ve baskı materyali arasında oluşan renk farklılığının nedenlerini bu yazımızda anlatacağız. Özellikle grafik tasarım ve baskı işleriyle doğrudan ilişkiniz yoksa bu renk farkına neden olacak olan hataları yapmanız oldukça doğaldır. Gelin şimdi bu renk farklarının neden meydana geldiğini ve bu farkı büyük ölçüde ortadan nasıl kaldırabileceğinizi inceleyelim.

CMYK ve RGB

Pek çok baskı materyalinde baskı yöntemi olarak CMYK kullanılır. CMYK, açılımı ile Cyan, Magenta, Yellow ve Key, yani Camgöbeği (Mavi), Macenta (Pembe), Sarı ve anahtar renk olarak da Siyah’ın bulunduğu renk setidir. CMYK ile baskı yapılan metotta tasarımda yer alan tüm renkler bu renklerin karışımı ile elde edilir. Bilgisayar ekranlarında renklerin size yansıtılma teknolojisinde ise RGB kullanılır. RBG, açılımı ile Red, Green ve Blue, yani Kırmızı, Yeşil ve Mavi’nin bulunduğu renk setidir. RGB’de de tüm renkler bu renklerin ve CMYK’dan farklı olarak ışığın kullanımıyla elde edilir.

CMYK – Cyan, Magenta, Yellow, Key

RGB renk modunda CMYK renk modundan farklı olarak tüm renkleri değişen miktarlarda birleştirdiğinizde, beyaz rengi (yani en saf kombinasyonu) elde edersiniz. CMYK renk modunda ise, ne kadar rengi üst üste eklerseniz alacağınız sonuç koyulaşır ve sonuç olarak siyah rengini elde etmiş olursunuz. CMYK renk modu genellikle büyük baskı makinelerinde kullanılır. Evlerde ve ofislerde bulunan son model yazıcılarda ise genellikle RGB renk modu kullanılır. Yüksek adetli baskıların yapıldığı baskı makinelerinde ise CMYK renk modelinin kullanılmasının sebebi ise RGB ile yapılan baskılara kıyasla maliyetin çok daha düşük olmasıdır. Bu nedenle de bir matbaadan veya online matbaadan baskı siparişi verirken tasarımınızı mutlaka baskı yöntemini (çoğunlukla CMYK) dikkate alarak hazırlamanız gerekir.

Baskı İçin Tasarımda Yapılan Başlıca Hatalar

Baskı sektöründe geçirdiğimiz süre boyunca binlerce müşterimiz için on binlerce baskılı ürün ürettik ve gördüğümüz en yaygın hatalardan biri RGB ve CMYK arasındaki farkın dikkate alınmadığı tasarımlar.

Baskı İçin Doğru Renkler Nasıl Ayarlanır?

Bazı durumlarda, baskı için tasarımda yer alan renkleri RGB’den CMYK’ya dönüştürmeniz gerekmez, bu durum tasarımınızın karmaşıklığına ve kullandığınız renklere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Peki ama baskı için renk modunu nasıl ayarlayacaksınız? Eğer Photoshop kullanıyorsanız, bu işlem oldukça basit. Öncelikle ‘Görüntü’ menüsüne gidip, oradan ‘Mod’ seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Ardından renk modunu seçebileceğiniz ekran açılacak ve işlemi oradan gerçekleştirebileceksiniz. Photoshop renkler CMYK’ya dönüştürüldüğünde tasarımın nasıl görüneceğini size gösterecektir. Çoğu tasarım için, muhtemelen renkler arasında, özellikle de mavi ve yeşil renklerinde ton farklılığı olabileceğini göreceksiniz.
Grafik tasarımcılar için hazırladığımız Grafik Tasarımcı Anketi’nin sonuçlarına göre Türkiye’deki grafik tasarımcıların %41’i Illustrator, %34’ü Photoshop kullanıyor. Bunların yanı sıra InDesign kullananların oranı ise sadece %5. Avrupa’da ise bizden farklı olarak InDesign’ın aldığı pasta payı daha büyükken Photoshop’un oranı çok daha düşük. Bunun sebebi ise daha önce de belirttiğimiz gibi InDesign’ın tam manasıyla baskı için yazılmış bir grafik tasarım programı olmasıdır. Eğer siz de sıklıkla baskı için tasarım yapıyorsanız, bu çalışmalarınızı InDesign veya Illustrator ile yaparak olası hatalardan kaçınarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.