Uzun süren kargo teslimat sürecini büyük ölçüde rahatlatan mağazadan teslimat uygulaması her geçen gün hızla artıyor. İşte her yönüyle mağazadan teslimat süreçleri.

E-ticaret trendleri arasına yeni girmeyi başaran mağazadan teslimat uzun süren kargo ve teslimat süreçlerini de rahatlatmayı hedefleyen yeni uygulamalar arasında yer alıyor. Online alışveriş yapma alışkanlıklarına farklı bir boyut katmayı amaçlayan bu uygulama ile birlikte teslimat sorunlarının önüne geçilirken aynı zamanda ürünü yakından inceleme ve iade durumlarında da mağaza ile direkt muhatap olma gibi konular da tüketiciler için avantajlar oluşturuyor.

İşte her yönüyle mağazadan teslimat seçeneği;

Müşteri memnuniyeti ön planda

Online alışverişin en önemli süreçlerinden birini oluşturan teslimat süreci belki de e-ticaret uygulamalarının en zahmetli süreçleri arasında. Son yıllarda online alışveriş alışkanlıkları üzerine yapılan bir araştırmada müşterilerin çoğunluğu uzun süren teslimat süreçlerini sıkıntılı bulduğunu ve kargo firmalarının çalışma şekillerindeki düzensizlikler nedeniyle online alışverişe mesafeli olduklarını belirtiyorlar.

Mağaza içi satış avantajı

Perakende ayağı olan e-ticaret firmaları online satışlarını artırmayı hedeflerken teslimat seçeneğinde çareyi kargo süreçlerini kısaltan ve sorunları ortadan kaldırmayı sağlayan mağazadan teslimat seçeneği ile daha sorunsuz ve hızlı hale getirmeyi amaçlıyor. Böylece müşteri memnuniyeti daha yukarılara çekilmeye çalışılırken aynı zamanda mağaza içi dolaşımın ve ürün satışının artırılması da önemli bir diğer avantaj olarak öne çıkıyor.

Kargo maliyetleri ortadan kalkıyor

Mağazadan teslimat seçeneği, yani click and collect, müşteri alışkanlıklarını kayıt altına alma ve müşteri davranışlarını analiz etme konusunda da firmalara önemli katkılar sağlıyor. Kargo maliyetinde de avantaj sağlayan mağazadan teslimat süreci hem firmalar hem de müşteri için cezbedici.

Olumlu deneyim sağlama

Mağazadan teslimat seçeneği online alışveriş sonrası müşterilerin kargodan kaynaklı sorunlarını azaltmasının yanında mağaza ortamında servis alma deneyimini de geliştiriyor ve marka algısını da müşteri gözünde yukarı çıkarıyor. Online alışverişte daha rahat bir deneyim sunan bu uygulama müşteri deneyimini de pozitife taşıyor.

Aynı gün ürün teslimi

Bazı perakende firmaları online alışverişlerde stokta yer alan ürünler için aynı gün teslimat seçeneği de sunarak ürünün satışlarını hızlandırıyor ve müşteri memnuniyetini sağlıyor. Aynı gün teslimat seçeneği gelecek yıllarda daha sık uygulanmaya başlayacak olan bir trend olarak da göze çarpıyor.